Köztudott, sőt közhelyszerű tény, hogy a gyerekek bármivel el tudnak játszani és bármilyen tárgyat játéknak tudnak tekinteni, de nem árt, ha újabb és újabb élményekkel gazdagodnak, ha van esélyük inspiráló játszótereken kiélni fantáziájukat.
A világ néhány legjobb játszótere olyan menő és olyan egyedi, hogy akár gyerekek nélkül is megéri megnézni, ha éppen arra lenne dolgunk.
A gumis játszó Japánban
Nishi Rokugo Tire Park, Tokio, Japán
3000 db Kawasaka gumi került felhasználásra, a közeli gyárból. A talaj homokkal borított, óriási méretű gumiszobrok, hinták és csúszófalak teszik egyedivé és szórakoztatóvá játszóteret. A hintákat és csúszdákat felnőttek is használhatják.
Hálós játszóház a Takino Hillside Nemzeti Parkban, Japán
Egy hatalmas kültéri és beltéri játszóvilág egyik része ez a színes hálós tér, amit 3 éven keresztül készített Toshiko Horiuchi belsőépítészekkel és építészekkel együttműködve. Toshiko iparművész, akinek az egyik kiállításán a jelenlévő gyerekek elkezdtek játszani az anyaggal, ez adta az ötletet a játszótér elkészítéséhez.
A titkos játszó New Yorkban; Teardrop Park, Manhattan
Vizes, sziklás elemek, ösvények, labirintus és óriás csúszda, ezek találhatók Manhattanban szinte hihetetlen módon elrejtve a felhőkarcolók közt. Maga a park bejárata egy szerény ajtó a sziklafalban, így ha valaki nem tudná mit keres konkrétan, talán el is menne mellette. Pedig bent hatalmas tér várja a családokat.
A park célja, hogy azok a gyerekek, akik ebben az óriás metropolisban élnek, természetközeli élményhez jussanak. A fenntarthatóság elveit követve a játékelemekhez felhasznált víz természetesen összegyűjtött esővíz.
Wikado játszótér, Rotterdam
Végre egy igazán izgalmas és újrahasznosított játszótér, ami leselejtezett szélturbinákból készült. Összesen 5 szélturbinát aprítottak és alakítottak az Archticten2012 tervezői. Még a szülők számára készített pihenőhely anyaga is a turbinából készült ezen az 1200 nm-es területen, egy régi és lepukkant játszótér helyén.
Mentőautós játszótér, Malawi
Egy gyermekkórház udvarán kapott helyett ez a kiszuperált Land Cruiser és egy csodás koncepció részét képzi. Malawi elmaradott, szegény ország, nincsenek milliós támogatások játszótér fejlesztésre és a legjobbat hozták ki egy roncsautóból, amit csak lehet és a legjobb helyre is került. A kiöregedett autó egy személyben lett mászóka, csúszda alap és mentőautó szimulátor. A játszótér pedig akadálymentesítve lett, így még több gyermek használhatja és örülhet neki.
PET-palack játszótér, Uganda
Az ugandai Ruganzo Bruno művész, méghozzá öko művész, aki alkotásaival egy-egy társadalmi problémára irányítja a figyelmet. Leginkább a nyomortelepeken élő afrikai gyermekek életkörülményeinek javítása a célja. Az EcoArt Uganda, aminek ő az alapítója egy játszóteret hozott létre, kizárólag műanyag palackokból és egyéb újrahasznosított alapanyagból.
Puckelball pitch, Malmö
Az lenne a meglepetés, ha a skandinávok lemaradnának erről a listáról, de nincs meglepetés, sőt zavarba hozó a választék. Viszont a viccfaktor miatt erre az eltorzított futballpályára szavaztunk. Aki itt akar focizni, az felkészülhet a kiszámíthatatlanságra. A talaj hepehupás, a kapu kanyarog, vicces futballmeccseknek lehettek itt már tanúi a svédek, ahol eltűnik a foci tudásbeli különbség kicsi és nagy, vagy Fredrik Ljünberg és egy pocakos apuka közt..
Ugyanezen a területen kapott helyet egy „zöld hullám” nevű óriáscsúszda és mászóka is, aminek domborulatai alatt az a föld található, amit a hepehupás sportpálya építésekor kiástak.
Svédországot Dániával csak egy híd köti össze, úgyhogy gyorsan megemlítjük a dán Monstrum céget, akik elképesztő játszótér terveikkel szórják tele Skandináviát. Részletesebben már írtunk róluk régebben itt.
Végül említsük meg azt az óriás Gulliver szobrot, ami Spanyolországban, Valenciában valósult meg 1990-ben, pedig egykor Magyarországra terveztek egy hasonló nevezetességet. A szobor persze egyben játszótér is, ahol gyerekek is szüleik Liliputi ország lakóiként mászókázhatnak, csúszdázhatnak.