Minden évben rangsorolják a világ legzöldebb városait, melyek közt évről évre előkelőbb helyezést ér el a kanadai Vancouver. Vancouver az a város, ahol a vezetés és a lakosság együtt elhatározta, hogy 2020-ra ezen a listán a legelső helyre kerül!
A lista összeállításakor a vizsgált kritériumok közt szerepel az egy főre jutó szén-dioxid kibocsátás, az ivóvíz minősége, a levegő tisztasága, a megfelelő újrahasznosító programok és szemétgazdálkodás, a megújuló energiaforrások használata, a város zöld felületének mérete, a lakosság számára elérhető zöld megoldások száma: organikus élelmiszerek, tömegközlekedés.
A fenti kritériumok mentén Vancouver egy akciótervet dolgozott ki, a stratégiájuk megtekinthető a honlapjukon, ahol részletesen fel van vázolva hogy kezelik a programot, mik a következő lépesek, miben kérnek segítséget.
Az alábbi infografika tavaly készült, mi pedig kiemelünk belőle pár követendő ötletet, példát:
- Vancouver lakosságának 93%-a 5 percnyi sétára lakik valamilyen zöld területtől (park, szabadidőpark, tengerpart) 2020-ra a cél, hogy ez az 5 perc távolság a lakók 100%-ára vonatkozzon!
- 1 év alatt a közösségi kertekben 450 új zöldségtermesztésre alkalmas parcellát nyitottak és 4 új termelői piac nylít
- 6 év alatt 16 %-kal csökkent a lakosság átlagos vízfogyasztása, úgy, hogy a városban már az amerikai átlaghoz képest is olcsó volt a víz, tehát a lakosoknak nem állt egyéni érdekükben a spórolás!
Az elektromos autó népszerűsítéséért sokat tesz a város: pénzügyi támogatást nyújtanak azoknak, akik elektromos autó vásárlását tervezik, évente több töltőállomást nyitnak, mint bármely más város a világon, a biciklizés és a tömegközlekedés mellett ugyanis ebben látják a fenntartható fejlődés kulcsát.
És hogy mi a többi zöld célkitűzés 2020-ra?
- 20000 új zöld munkahely létesítése és megduplázni azon vállalkozások számát, amelyek a "zöld iparban" dolgoznak
- a vancouveriek 50%-a zöld módon közlekedjen (ne benzines autóban)
- a kommunális hulladék mennyiségét 40 %-kal tervezik csökkenteni
- az ökológiai lábnyom/fő mértékének 33%-os csökkentése (ami egyébként már eddig is a legalacsonyabb volt az egész Észak-amerikai kontinensen)
- 150000 fa ültetése
A kutatások szerint - amikben persze a mai napik sokan kételkednek - a Föld természetes erőforrásai kiapadóban vannak, az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés még több jelét fogja mutatni, az emberiség száma fokozatosan nő, miközben a Föld lakosságának nagyobb része a városokban él, sőt ez a tendencia csak fokozódik. Mindezek a problémák pár évtizeden belül csúcsosodni fognak és főleg az olyan városokat, országokat fogják sújtani, ahol nem fordítanak kellő figyelmet a zöld életmódra. Vancouver bebizonyítja, hogy hosszútávon gondolkozva a városvezetés és a lakosság összefogásával elérhető egy olyan magas életszínvonal, amely egyszerre tesz jót az embernek és a Földnek.
Vancouverben nemcsak szövegelnek a fenntarthatóságról, hanem tesznek is érte és hisznek benne, nem egy nagyvállalati marketinges dumával van dolgunk, ez látszik olyan részleteken is, mint pl. az újrahasznosított műanyagból készült járda vagy helyi termelők és helyi vállalkozók támogatása, a közösségi kertek népszerűsítése.
Vancouver terveit a lakosság és a szakértők is lelkesedéssel fogadták, persze ott is akadnak kételkedők, akik öko-utópiának nevezik az akciótervet. Az eddig elért eredmények viszont nem erről tanúskodnak és mi a magunk részéről drukkolunk nekik és reménykedünk, hogy egyszer Közép-Európába is elérnek ezek a szelek.
Akit érdekel Vancouverben mi folyik, olvasgassa a twitterüket: https://twitter.com/greenestcity vagy a weboldalukat: http://vancouver.ca/green-vancouver.aspx