Az elmúlt évtizedekben sokat olvashattunk arról, hogy az óceánok, tengerek élővilága egyre nagyobb veszélybe kerül az emberi tevékenység miatt. Időről időre felbukkannak hírek, képek elhalt tengeri állatokról, akik szerencsétlenségükre a tengerbe szórt szeméttel, műanyaggal táplálkoztak. A tenger vízébe engedett szennyeződés ráadásul vírusokat, különböző betegségeket is terjeszt.
Szeptember végén a Peerj tudományos szakmai lap jelentetett meg egy tanulmányt a Hawaii környékén élő tengeri teknősöknél évtizedek óta észlelt megbetegedésről, a tumoros formájú fibropapillomatosis okairól. Nem meglepő módon a gyakori betegedés okát az emberi tevékenységben, az óceán szennyezettségében találták.
Egy egészséges levesteknős:
és a tumoros teknős:
Fotó: Kyle S Van Houte, PeerJ
A betegség maga nem újkeletű, Hawaii környékén lakók évek óta tapasztalják a kivülről is jól látható betegséget az állatokon. A Hawaiin található Duke Egyetem kutatásai azt mutatják, hogy a teknősök fő táplálékában, az algában a túl sok nitrogén, a túl sok ariginin aminosav serkenti azt a vírust, ami végül tumorhoz vezet. Az őshonos algák természetesen nem lennének mérgezők, viszont a vízbe került szennyeződéstől, és a nitrogéntől azok a fajok terjedtek el és nyomják el a többi algát, amik felveszik a sok nitrogént, ami aztán a teknős szervezetébe kerül.
Az egész kutatás pont egy olyan 2010-es tanulmány alapján készült, ami kimutatta, hogy a tumoros teknősök lakóhelye körül magasabb a víz nitrogéntartalma. Egyelőre a közönséges levesteknősnél a legegyértelműbb a betegség, de a közeljövőben ezen területek többi élőlényénél is várható a betegség és a vízszennyezettség közti összefüggés bebizonyítása.
A tanulmány eredményének közlésével a kutatók azt remélik, hogy az emberek felmérik tevékenységük következményeit, megértik az összefüggéseket és még időben tesz valamit a helyi közösség a levesteknősök megmentéséért, egyben a világ figyelmét is felhívják egy újabb emberi tevékenység okozta katasztrófahelyzetre.
Forrás: http://www.hawaii.edu