Húsvétkor szinte minden családban kerül az asztalra főtt tojás, így a szokásosnál több tojáshéjat dobunk a szemétbe, pedig nagyon sokoldalúan felhasználható ez a kálciumban gazdag héj. Úgyhogy összeszedtünk jó pár példát, mi mindenre használhatjuk fel ezt az értékes alapanyagot.
A háztartásban:
-
a tojáshéj őrölve használható duguláselhárítóként, helyezzük a mosogatónk szűrőjébe, hogy így apránként felfogja az ételmaradékot és apránként fog lefolyni, nem okoz "fennakadást".
-
az edények tisztítására is alkalmazható, szappanos vízzel összekeverve hatékony és környezetbarát súrolószerhez juthatunk.
-
lefőzés előtt a kávéhoz adagoljunk egy kis tojáshéjat, így selymesebb, aromásabb viszont kevéssé keserű kávéhoz jutunk.
-
természetes fehérítő, ha egy kis vászon mosózsákban összetört tojáshéjat és citromszeletet teszünk, fehérebbé varázsolhatjuk a ruháinkat.
Kertben:
-
a tojáshéj természetes környezetbarát növényvédő szer; a virágok, palánták köré szórjunk le pár tojás összetört héját, ami távol fogja tartani pl. a meztelen csigát és a hernyókat.
-
komposztban kiváló a már említett kálciumtartalma és ásványi anyag tartalma miatt.
-
amellett hogy távol tartja a kártevőket, trágyaként is kiváló.
-
palánták nevelésére is jól használható, ha nagyjából egybe tudunk tartani egy fél tojásnyi héjat, az alsó részét lyukasszuk ki, törjünk bele földet és kész is a palántázónk, paradicsomoknál mindenképp próbáljuk ki!
Háziállatoknak kiváló vitaminpótlás, összetörve keverhetjük a kutyák eledelébe és természetesen a papagájoknak is nagyon jót tesz. Hasmenés esetén állítólag kifejezetten hatásos.
Gyógyászati célra: a tojáshéjban található membrán hatékony lehet kisebb horzsolások, felszíni sérülések kezelésére! Ha valaki a körmei melletti bőrt tépi vagy rágja, annak a sebnek a kezelésére is ajánlott!
Dekorációs kellék
-
gyerekekkel bármilyen rajzot dekorálhatunk tojáshéjjal
-
képkeret készítéséhez is jól jön
-
mécsestartóként jól mutat
Van, aki pedig a "tyúk volt előbb vagy a tojás" kérdést is alkotásba foglalta: